*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
27 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Radiant Red Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 57,963 miles miles |
| Transmission: | CVT |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I4 DOHC 16V |
| VIN: | 7FARS4H75RE005059 |
| Stock #: | 2261588A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 29mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 179 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 32mpg |
| Fuel economy city | 27mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 190hp @ 6,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 73.0mm x 89.5mm (2.87" x 3.52") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,166 L (77 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 1,041mm (41.0") |
| Curb weight | 1,649kg (3,635lbs) |
| Exterior body width | 1,867mm (73.5") |
| Exterior length | 4,694mm (184.8") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,336mm (52.6") |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
| Rear headroom | 970mm (38.2") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| Passenger volume | 2,931L (103.5 cu.ft.) |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,471mm (57.9") |
| Front hiproom | 1,412mm (55.6") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Front headroom | 970mm (38.2") |
| Engine torque | 179 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,113 L (39 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) w/Road Departure Mitigation (RDM) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi-compatible front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 9.0" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Monitor (CTM)/Low Speed Braking Control mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) Forward Collision Warning (FCW) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ground clearance (max) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhondaelizabethcity.com/used/Honda/2024-Honda-CR-V-fe1d8493ac18437cdf4a076dadb74735.htm
Location
105 Tanglewood Pkwy South
Elizabeth City, NC 27909
- Contact Us: 757-612-4511
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed