*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
19 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 136,373 miles miles |
| Transmission: | 9-Speed Automatic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V6 SOHC i-VTEC 24V |
| VIN: | 5FPYK3F72LB011565 |
| Stock #: | 18P6827 |
Included Packages
| Radio: AM/FM/MP3 w/Nav System & Truck-Bed Audio |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | tailgate w/swing-out |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 262 lb.-ft. @ 4,700RPM |
| Fuel tank capacity | 19.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 9 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 24mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 280hp @ 6,000RPM |
| Fuel economy fuel type | gasoline |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 89.0mm x 93.0mm (3.50" x 3.66") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,562mm (61.5") |
| Rear legroom | 932mm (36.7") |
| Curb weight | 2,048kg (4,515lbs) |
| Exterior body width | 1,996mm (78.6") |
| Exterior length | 5,334mm (210.0") |
| Wheelbase | 3,180mm (125.2") |
| Rear hiproom | 1,438mm (56.6") |
| GVWR | 2,730kg (6,019lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Exterior height | 1,798mm (70.8") |
| Rear headroom | 986mm (38.8") |
| Compression ratio | 11.50 to 1 |
|---|---|
| Turning radius | 6.8m (22.2') |
| Passenger volume | 3,084L (108.9 cu.ft.) |
| Towing capacity | 2,268kg (5,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,575mm (62.0") |
| Front hiproom | 1,501mm (59.1") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,003mm (39.5") |
| Interior cargo volume | 82 L (3 cu.ft.) |
| Payload | 680kg (1,499lbs) |
| Engine torque | 262 lb.-ft. @ 4,700RPM |
| Engine horsepower | 280hp @ 6,000RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speaker type | performance |
| Speakers | 8 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) w/Road Departure Mitigation (RDM) active |
| Rear reading lights |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Traffic Monitor warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Pedestrian detection | prevention |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) + FCW mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Sunroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror |
| Front beverage holders | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | Honda Satellite-Linked Navigation System |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 20 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (max) | 200mm (7.9") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallchryslerjeep.net/used/Honda/2020-Honda-Ridgeline-e9162811ac18437cdf4a076d35117c5f.htm
Location
Hall Chrysler Dodge Jeep RAM Virginia Beach
3152 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452-6922
- Contact Us: 866-731-2848
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed