*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
24 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Dark Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 170,382 miles miles |
| Transmission: | Lineartronic CVT |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 2.5L 4-Cylinder DOHC 16V VVT |
| VIN: | JF2SJAXC1GH513234 |
| Stock #: | 2261285A |
Included Packages
| EyeSight & Navigation System |
|---|
|
| Protection Package #2 |
|
| Radio: Subaru Starlink 7.0" Multimedia Nav System |
|
| EyeSight System |
| Radio: Subaru Starlink 7.0" Multimedia Plus System |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | polished |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | H-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 27mpg |
| Torque | 174 lb.-ft. @ 4,100RPM |
| Fuel tank capacity | 15.9gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Fuel economy highway | 32mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 24mpg |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5 |
| Horsepower | 170hp @ 5,800RPM |
| Drive type | all-wheel drive |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/55HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/55HR18.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum cargo volume | 1,940 L (69 cu.ft.) |
|---|---|
| Wheelbase | 2,639mm (103.9") |
| Exterior height | 1,732mm (68.2") |
| Rear headroom | 953mm (37.5") |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,925L (103.3 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,016mm (40.0") |
| Interior cargo volume | 892 L (31 cu.ft.) |
| Engine torque | 174 lb.-ft. @ 4,100RPM |
| Engine horsepower | 170hp @ 5,800RPM |
| Engine bore x stroke | 94.0mm x 89.9mm (3.70" x 3.54") |
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Rear legroom | 965mm (38.0") |
|---|---|
| Curb weight | 1,562kg (3,444lbs) |
| Exterior body width | 1,796mm (70.7") |
| Exterior length | 4,595mm (180.9") |
| Rear hiproom | 1,346mm (53.0") |
| GVWR | 2,032kg (4,480lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,448mm (57.0") |
| Front hiproom | 1,369mm (53.9") |
| Front legroom | 1,092mm (43.0") |
| Payload | 408kg (900lbs) |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 4 |
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 8 |
| Speaker type | harman/kardon |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | harman/kardon |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| High intensity discharge headlights |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper | |
| Display | digital/analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Power moonroof | |
|---|---|
| Front dual zone A/C | |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | STARLINK |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Proximity keyless entry | doors and push button start |
| Telescoping steering wheel | |
|---|---|
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 23 deg |
|---|---|
| Departure angle | 25 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 221mm (8.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhonda.com/used/Subaru/2016-Subaru-Forester-ddec967dac1833326061e30c1723fd30.htm
Location
3516 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452
- Contact Us: 757-612-4514
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed