*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
17
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Midnight Black |
|---|---|
| Interior Color: | Boulder |
| Odometer: | 5,229 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.4L V-6 cyl |
| VIN: | 5TFLA5DB8SX314590 |
| Stock #: | 18261113B |
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 479 lb.-ft. @ 2,400RPM |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.4L |
| Horsepower | 389hp @ 5,200RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 85.5mm x 100.0mm (3.37" x 3.94") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,585mm (62.4") |
| Rear legroom | 1,057mm (41.6") |
| Curb weight | 2,445kg (5,390lbs) |
| Exterior body width | 2,037mm (80.2") |
| Exterior length | 5,933mm (233.6") |
| Wheelbase | 3,701mm (145.7") |
| Rear hiproom | 1,537mm (60.5") |
| GVWR | 3,270kg (7,210lbs) |
| Engine displacement | 3.4 L |
| Exterior height | 1,981mm (78.0") |
|---|---|
| Rear headroom | 978mm (38.5") |
| Compression ratio | 10.40 to 1 |
| Turning radius | 7.4m (24.3') |
| Towing capacity | 5,062kg (11,160lbs) |
| Front shoulder room | 1,651mm (65.0") |
| Front hiproom | 1,590mm (62.6") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Front headroom | 1,041mm (41.0") |
| Payload | 826kg (1,820lbs) |
| Engine torque | 479 lb.-ft. @ 2,400RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter |
| Rear reading lights | |
|---|---|
| Appearance | analog |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Speakers | 9 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Safety Connect (10-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Front seats | bucket |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | Safety Connect (10-year trial) |
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ground clearance (min) | 236mm (9.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotavirginiabeach.com/used/Toyota/2025-Toyota-Tundra-dd946085ac18334480b287c34cdc2309.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed