*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
28 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | White Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Beige |
| Odometer: | 5,921 miles miles |
| Transmission: | 7-Speed Automatic |
| Drive Line: | FWD |
|---|---|
| Engine: | 2L 16V TwinPower Turbo |
| VIN: | WMW23GD00S2W67657 |
| Stock #: | 22255449A |
Included Packages
| Sport Seats |
|---|
|
| Wheels: 17" x 7" U-Spoke Grey |
| Comfort Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 32mpg |
| Torque | 221 lb.-ft. @ 1,450RPM |
| Fuel tank capacity | 11.6gal. |
| Transmission | 7 speed automatic with auto-shift |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 39mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 201hp @ 5,000RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 82.0mm x 94.6mm (3.23" x 3.72") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,247mm (49.1") |
| Interior maximum rear cargo volume | 974 L (34 cu.ft.) |
| Rear legroom | 782mm (30.8") |
| Curb weight | 1,367kg (3,014lbs) |
| Exterior body width | 1,745mm (68.7") |
| Exterior length | 3,876mm (152.6") |
| Wheelbase | 2,494mm (98.2") |
| GVWR | 1,735kg (3,825lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,453mm (57.2") |
|---|---|
| Rear headroom | 922mm (36.3") |
| Compression ratio | 11.10 to 1 |
| Turning radius | 5.5m (18.2') |
| Front shoulder room | 1,300mm (51.2") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 973mm (38.3") |
| Payload | 353kg (778lbs) |
| Engine torque | 221 lb.-ft. @ 1,450RPM |
| Interior rear cargo volume | 252 L (9 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 12 |
| Primary LCD size | 9.4" |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | Apple CarPlay Compatibility |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Remote Services |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 4 |
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Sport steering wheel | |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | MINI Assist eCall |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhondaelizabethcity.com/used/MINI/2025-MINI-Cooper-S-d5218171ac1852eb4ec8895940fe3808.htm
Location
105 Tanglewood Pkwy South
Elizabeth City, NC 27909
- Contact Us: 757-612-4511
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed