*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
17.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | White Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 113,534 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 3.5L PowerBoost Full-Hybrid V6 |
| VIN: | 1FTFW1ED6PFA08735 |
| Stock #: | 8259256A |
Included Packages
| Trailer Tow Package |
|---|
|
| FX4 Off-Road Package |
|
| Bed Utility Package |
|
| SYNC 4 w/Enhanced Voice Recognition |
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | tailgate |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Fuel economy combined | 19mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Manual-shift auto | SelectShift |
| Fuel economy (Alternate 1) fuel type | E85 |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
| Variable intake manifold | |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 400hp @ 6,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,676mm (66.0") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,441 L (51 cu.ft.) |
| Rear legroom | 1,107mm (43.6") |
| Curb weight | 2,274kg (5,014lbs) |
| Exterior body width | 2,029mm (79.9") |
| Exterior length | 6,185mm (243.5") |
| Wheelbase | 3,988mm (157.0") |
| Rear hiproom | 1,590mm (62.6") |
| Exterior height | 1,971mm (77.6") |
| Rear headroom | 1,026mm (40.4") |
|---|---|
| Turning radius | 7.8m (25.6') |
| Passenger volume | 3,735L (131.9 cu.ft.) |
| Towing capacity | 4,218kg (9,300lbs) |
| Front shoulder room | 1,694mm (66.7") |
| Front hiproom | 1,588mm (62.5") |
| Front legroom | 1,115mm (43.9") |
| Front headroom | 1,036mm (40.8") |
| Payload | 968kg (2,135lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Alert active |
| Voltmeter |
| Rear reading lights | |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Reverse Sensing System rear |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Reverse Brake Assist mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
|---|---|
| Seat Upholstery | cloth |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Manual passenger lumbar support |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | SYNC 4 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Rear beverage holders | |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 224mm (8.8") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhonda.com/used/Ford/2023-Ford-F-150-d5204a70ac183da746fed0835012eb25.htm
Location
3516 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452
- Contact Us: 757-612-4514
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed