*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
15 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Iridescent Pearl Tricoat |
|---|---|
| Interior Color: | Jet Black/Maple Sugar |
| Odometer: | 78,225 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic with Overdrive |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 5.3L EcoTec3 V8 |
| VIN: | 1GNSKSKD0PR108565 |
| Stock #: | 18265093A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
| Power liftgate | |
|---|---|
| Tailpipe finisher | polished |
| Spoiler | |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
Powertrain
| Fuel economy combined | 17mpg |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 24.0gal. |
| Manual-shift auto | Driver Shift Control |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Fuel economy highway | 20mpg |
| Fuel economy city | 15mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Drive type | four-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,593mm (62.7") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,071mm (120.9") |
| Exterior height | 1,928mm (75.9") |
| Turning radius | 6.1m (19.8') |
| 3rd row headroom | 970mm (38.2") |
| Interior rear cargo volume | 722 L (26 cu.ft.) |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,480 L (123 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,646mm (64.8") |
| Rear legroom | 1,067mm (42.0") |
|---|---|
| Exterior body width | 2,060mm (81.1") |
| Exterior length | 5,352mm (210.7") |
| Rear hiproom | 1,557mm (61.3") |
| 3rd row legroom | 886mm (34.9") |
| Front shoulder room | 1,676mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,562mm (61.5") |
| Front legroom | 1,130mm (44.5") |
| 3rd row hiproom | 1,255mm (49.4") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 10.2" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 10 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| Premium audio system | Chevrolet Infotainment 3 Premium |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Lane Change Alert with Side Blind Zone Alert warning |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | OnStar and Chevrolet connected services capable |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 25 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 19 deg |
| Ground clearance (min) | 203mm (8.0") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallchryslerjeep.net/used/Chevrolet/2023-Chevrolet-Tahoe-c240055cac1807bdc0458511df27e727.htm
Location
Hall Chrysler Dodge Jeep RAM Virginia Beach
3152 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452-6922
- Contact Us: 866-731-2848
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed