*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
19
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Supersonic Red |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 8,465 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.4L I-4 cyl |
| VIN: | JTEVA5BR9S5035133 |
| Stock #: | 24P1804 |
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Hitch Class | III |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Torque | 317 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 19.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 25mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.4L |
| Horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/70SR17.0 |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 245/70SR17.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 87.5mm x 99.5mm (3.44" x 3.92") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,468mm (57.8") |
| Rear legroom | 884mm (34.8") |
| Curb weight | 2,125kg (4,685lbs) |
| Exterior body width | 1,979mm (77.9") |
| Exterior length | 4,950mm (194.9") |
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Rear hiproom | 1,425mm (56.1") |
| GVWR | 2,756kg (6,075lbs) |
| Engine displacement | 2.4 L |
| Exterior height | 1,844mm (72.6") |
|---|---|
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.0m (19.7') |
| Towing capacity | 2,722kg (6,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,473mm (58.0") |
| Front hiproom | 1,402mm (55.2") |
| Front legroom | 1,062mm (41.8") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Engine torque | 317 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) active |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Primary LCD size | 8.0" |
|---|---|
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P (TSS-P) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Safety Connect (1-year trial) |
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (max) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotavirginiabeach.com/used/Toyota/2025-Toyota-4Runner-bcf01517ac18561b08e6aaaf3e03d1fc.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed