*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
29
Hwy MPG:
32 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Moonstone Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Ebony |
| Odometer: | 37,667 miles miles |
| Transmission: | Variable |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.3L I-3 cyl |
| VIN: | KL4MMDSL3PB076700 |
| Stock #: | 22265226A |
Included Packages
| Experience Buick Package |
|---|
|
| Sport Touring Package |
|
| Hands-Free Power Liftgate Package |
|
| Engine: ECOTEC 1.3L Turbo |
|
| Preferred Equipment Group 1SD |
|
| Front Bucket Seats |
|
| Radio: 8" Diagonal Buick Infotainment System |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 30mpg |
| Torque | 174 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Fuel tank capacity | 13.2gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 32mpg |
| Fuel economy city | 29mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.3L |
| Horsepower | 155hp @ 5,600RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/55HR18.0 |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/55HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 79.0mm x 91.2mm (3.11" x 3.59") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,422 L (50 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,361mm (53.6") |
| Rear legroom | 914mm (36.0") |
| Curb weight | 1,396kg (3,078lbs) |
| Exterior body width | 1,814mm (71.4") |
| Exterior length | 4,354mm (171.4") |
| Wheelbase | 2,596mm (102.2") |
| Rear hiproom | 1,207mm (47.5") |
| GVWR | 1,920kg (4,233lbs) |
| Engine displacement | 1.3 L |
|---|---|
| Exterior height | 1,628mm (64.1") |
| Rear headroom | 968mm (38.1") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Front shoulder room | 1,407mm (55.4") |
| Front hiproom | 1,318mm (51.9") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Engine torque | 174 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 665 L (23 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 155hp @ 5,600RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | OnStar Turn-by-Turn Navigation |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Alert with Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth/leatherette |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Rear seat center armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Emergency communication system | OnStar and Buick connected services capable |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 30 deg |
| Ground clearance (min) | 191mm (7.5") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotaelizabethcity.com/used/Buick/2023-Buick-Encore-GX-70e9c909ac18168a1686c8790c7a6716.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed