*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
24
Hwy MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Shimmering Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 985 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I-4 cyl |
| VIN: | 5NMJCCDE9TH629490 |
| Stock #: | 8265082A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | II |
Powertrain
| Torque | 178 lb.-ft. @ 4,000RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | SHIFTRONIC |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Hybrid system combined power torque | none |
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | none |
| Horsepower | 187hp @ 6,100RPM |
| Hybrid system net power | none |
| Electric motor horsepower | none |
|---|---|
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Hybrid electric powertrain type | none |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 26mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 14.3gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 30mpg |
| Fuel economy city | 24mpg |
| Engine liters | 2.5L |
| Drive type | HTRAC all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/60HR18.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 85.5mm x 101.5mm (3.37" x 4.00") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,274 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
| Rear legroom | 1,049mm (41.3") |
| Curb weight | 1,667kg (3,676lbs) |
| Exterior body width | 1,864mm (73.4") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,756mm (108.5") |
| Rear hiproom | 1,369mm (53.9") |
| GVWR | 2,205kg (4,861lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Exterior height | 1,684mm (66.3") |
| Rear headroom | 1,003mm (39.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 13.00 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.3') |
| Passenger volume | 3,064L (108.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 1,247kg (2,750lbs) |
| Front shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Front hiproom | 1,384mm (54.5") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 1,019mm (40.1") |
| Engine torque | 178 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,096 L (39 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | Rear View Monitor (RVM) with parking guidance yes |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Collision Warning (BCW) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi Wireless Charging front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Turn-by-turn navigation directions | None |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 6 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | None |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian, Cyclist & Junction-Turning Detection mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette H-Tex |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Navigation-based Smart Cruise Control w/Curve Control |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | None |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotaelizabethcity.com/used/Hyundai/2026-Hyundai-Tucson-6a9512ceac1852f701569dec0dad19a3.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed