*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Machine Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Black W/Brown |
| Odometer: | 259 miles miles |
| Transmission: | 6-Speed Automatic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I4 |
| VIN: | 3MVDMBDY5SM813205 |
| Stock #: | 1026088A |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 25mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 310 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Fuel tank capacity | 12.7gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 30mpg |
| Fuel economy city | 22mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 227hp @ 5,000RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 215/55HR18.0 |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 215/55HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 89.0mm x 100.0mm (3.50" x 3.94") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,361mm (53.6") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,280 L (45 cu.ft.) |
| Rear legroom | 922mm (36.3") |
| Curb weight | 1,600kg (3,527lbs) |
| Exterior body width | 1,796mm (70.7") |
| Exterior length | 4,394mm (173.0") |
| Wheelbase | 2,652mm (104.4") |
| Rear hiproom | 1,351mm (53.2") |
| GVWR | 1,971kg (4,345lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Exterior height | 1,580mm (62.2") |
|---|---|
| Rear headroom | 973mm (38.3") |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Turning radius | 5.3m (17.4') |
| Passenger volume | 2,656L (93.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,412mm (55.6") |
| Front hiproom | 1,387mm (54.6") |
| Front legroom | 1,059mm (41.7") |
| Front headroom | 960mm (37.8") |
| Engine torque | 310 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 572 L (20 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist System (LKAS) active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Monitoring (BSM) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 10.3" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 12 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Android Auto/Apple CarPlay |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Smart Brake Support (SBS) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Mazda Radar Cruise Control (MRCC) with Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | MAZDA CONNECT |
| Emergency communication system | Mazda Connected Services (3-year trial subscription included) |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 203mm (8.0") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallnissanofvirginiabeach.com/used/Mazda/2025-Mazda-CX-30-69f2b79fac185bdeff10c7b14b7cdfff.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed