*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Super Black |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 33,210 miles miles |
| Transmission: | CVT with Xtronic |
| Drive Line: | FWD |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I3 Turbocharged DOHC 12V LEV3-ULEV50 201hp |
| VIN: | JN8BT3BA2PW412245 |
| Stock #: | 24265006B |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 33mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 37mpg |
| Fuel economy city | 30mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 201hp @ 5,600RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/60HR18.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.1mm (3.31" x 3.55") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,098 L (74 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 978mm (38.5") |
| Curb weight | 1,583kg (3,490lbs) |
| Exterior body width | 1,839mm (72.4") |
| Exterior length | 4,648mm (183.0") |
| Wheelbase | 2,705mm (106.5") |
| Rear hiproom | 1,356mm (53.4") |
| GVWR | 2,065kg (4,553lbs) |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
|---|---|
| Compression ratio | 8.00 to 1 |
| Turning radius | 5.4m (17.7') |
| Passenger volume | 2,985L (105.4 cu.ft.) |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,054mm (41.5") |
| Payload | 408kg (900lbs) |
| Engine torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,034 L (37 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Appearance | analog |
| Speed sensitive wipers |
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) active |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Intelligent Emergency Braking (R-IEB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Knee airbag |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Intelligent Emergency Braking (IEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | NissanConnect Services |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (max) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallnissanofvirginiabeach.com/used/Nissan/2023-Nissan-Rogue-651d8769ac1819160c230ed1b719977d.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed