*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Eruption Green |
|---|---|
| Interior Color: | Black Onyx |
| Odometer: | 2,524 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.7L V-6 cyl |
| VIN: | 1FMEE8BP9SLB41338 |
| Stock #: | 2426T663A |
Included Packages
| Engine: 2.7L EcoBoost V6 |
|---|
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | swing-out |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 410 lb.-ft. @ 3,250RPM |
| Fuel tank capacity | 20.8gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 18mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.7L |
| Horsepower | 315hp @ 5,500RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 83.1mm x 83.1mm (3.27" x 3.27") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,350 L (83 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Rear legroom | 921mm (36.3") |
| Curb weight | 2,146kg (4,732lbs) |
| Exterior body width | 1,928mm (75.9") |
| Exterior length | 4,811mm (189.4") |
| Wheelbase | 2,949mm (116.1") |
| Rear hiproom | 1,393mm (54.8") |
| GVWR | 2,749kg (6,060lbs) |
| Engine displacement | 2.7 L |
| Exterior height | 1,854mm (73.0") |
| Rear headroom | 1,044mm (41.1") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Passenger volume | 3,064L (108.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,420mm (55.9") |
| Front legroom | 1,096mm (43.1") |
| Front headroom | 1,100mm (43.3") |
| Payload | 583kg (1,285lbs) |
| Engine torque | 410 lb.-ft. @ 3,250RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,085 L (38 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane-Keeping System active |
| Voltmeter |
| Configurable | |
|---|---|
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | BLIS (Blind Spot Information System) warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross-Traffic Alert warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| Integrated roll-over protection | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision Assist with Pedestrian Detection mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather/leatherette |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | Connected Navigation |
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotavirginiabeach.com/used/Ford/2025-Ford-Bronco-5c1a3deeac1826fc4220aec520d9d3f1.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed