*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
15.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Dolphin Gray Mica |
|---|---|
| Interior Color: | Sand |
| Odometer: | 154,549 miles miles |
| Transmission: | 6-Speed Sport Automatic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 3.7L V6 DOHC 24V |
| VIN: | JM3TB3MV8A0227458 |
| Stock #: | 18251480B |
Included Packages
| Moonroof/Bose Audio/SIRIUS Package |
|---|
|
| Grand Touring Power Lift Gate Package |
|
| 6-Disc Changer w/Multi-Information Display |
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Torque | 270 lb.-ft. @ 4,250RPM |
| Fuel tank capacity | 20.1gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Fuel economy highway | 21mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 15mpg |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.7 |
| Horsepower | 273hp @ 6,250RPM |
| Drive type | all-wheel drive |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/50VR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 20" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 245/50VR20.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum cargo volume | 2,852 L (101 cu.ft.) |
|---|---|
| 3rd row shoulder room | 1,445mm (56.9") |
| Wheelbase | 2,875mm (113.2") |
| Exterior height | 1,727mm (68.0") |
| Rear headroom | 991mm (39.0") |
| Turning radius | 5.7m (18.7') |
| 3rd row headroom | 899mm (35.4") |
| Interior cargo volume | 487 L (17 cu.ft.) |
| Engine torque | 270 lb.-ft. @ 4,250RPM |
| Engine horsepower | 273hp @ 6,250RPM |
| Engine bore x stroke | 95.5mm x 86.7mm (3.76" x 3.41") |
| Rear shoulder room | 1,491mm (58.7") |
| Rear legroom | 1,011mm (39.8") |
|---|---|
| Curb weight | 2,062kg (4,546lbs) |
| Exterior body width | 1,935mm (76.2") |
| Exterior length | 5,085mm (200.2") |
| Rear hiproom | 1,422mm (56.0") |
| GVWR | 2,744kg (6,049lbs) |
| Engine displacement | 3.7 L |
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 823mm (32.4") |
| Front shoulder room | 1,509mm (59.4") |
| Front hiproom | 1,435mm (56.5") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| 3rd row hiproom | 1,110mm (43.7") |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 1 |
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Blind spot sensor | warning |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| High intensity discharge headlights | Xenon |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper | |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Garage door transmitter | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Memory seat | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Proximity keyless entry | doors and push button start |
| Rear air conditioning | |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (max) | 203mm (8.0") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhonda.com/used/Mazda/2010-Mazda-CX-9-553b6f7fac18019ca870a91f7bb2ce63.htm
Location
3516 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452
- Contact Us: 757-612-4514
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed