*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
28
Hwy MPG:
35 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Gun Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Charcoal |
| Odometer: | 352 miles miles |
| Transmission: | CVT with Xtronic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 1.5L DOHC |
| VIN: | JN8BT3DD5TW302159 |
| Stock #: | 9260318A |
Included Packages
| Platinum Premium Package |
|---|
|
| Floor Mats with 2-Piece Cargo Area Protector |
|
| Radio: AM/FM NissanConnect with Navigation |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-3 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 31mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Fuel tank capacity | 14.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 12 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 35mpg |
| Fuel economy city | 28mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 201hp @ 5,600RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55VR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 19" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55VR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,705mm (106.5") |
|---|---|
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Turning radius | 5.4m (17.7') |
| Passenger volume | 2,843L (100.4 cu.ft.) |
| Front headroom | 996mm (39.2") |
| Engine torque | 225 lb.-ft. @ 2,800RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,034 L (37 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 6 |
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.1mm (3.31" x 3.55") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,098 L (74 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 978mm (38.5") |
|---|---|
| Curb weight | 1,695kg (3,737lbs) |
| Exterior body width | 1,839mm (72.4") |
| Exterior length | 4,648mm (183.0") |
| Rear hiproom | 1,356mm (53.4") |
| GVWR | 2,165kg (4,773lbs) |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Compression ratio | 8.00 to 1 |
| Towing capacity | 680kg (1,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,450mm (57.1") |
| Front hiproom | 1,374mm (54.1") |
| Front legroom | 1,054mm (41.5") |
| Payload | 410kg (904lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Speed sensitive wipers | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| 2nd row sun blinds |
| Rear window wiper | |
|---|---|
| Lane departure | Intelligent Lane Intervention (I-LI) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear | RearView Monitor yes |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Front, Rear, and Side Sonar System front/rear/side |
| Blind spot | Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) active |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 10 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM w/360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Automatic Braking (RAB) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | NissanConnect Services |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking with Intersection Assist mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather Semi-Aniline |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | myQ Connected Garage |
| Adaptive Cruise Control | Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | Google Maps |
| Emergency communication system | NissanConnect Services |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (min) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallnissanofvirginiabeach.com/used/Nissan/2026-Nissan-Rogue-52774caaac1829ba410fbf7999b862e5.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed