*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
17 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 21,956 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 3.4L V6 |
| VIN: | JTJGB7CX9R4052580 |
| Stock #: | 18265078A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Soft close | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
| Power liftgate | |
|---|---|
| Skid plates | |
| Spoiler | |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 479 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.4L |
| Horsepower | 409hp @ 5,200RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,425mm (56.1") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,850mm (112.2") |
| Exterior height | 1,895mm (74.6") |
| Rear headroom | 990mm (39.0") |
| Turning radius | 6.0m (19.7') |
| 3rd row headroom | 895mm (35.2") |
| Front headroom | 960mm (37.8") |
| Engine torque | 479 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 311 L (11 cu.ft.) |
| Engine bore x stroke | 85.5mm x 100.0mm (3.37" x 3.94") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,812 L (64 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,495mm (58.9") |
| Rear legroom | 930mm (36.6") |
| Curb weight | 2,570kg (5,665lbs) |
|---|---|
| Exterior body width | 1,990mm (78.3") |
| Exterior length | 5,095mm (200.6") |
| Rear hiproom | 1,495mm (58.9") |
| GVWR | 3,279kg (7,230lbs) |
| Engine displacement | 3.4 L |
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 790mm (31.1") |
| Towing capacity | 3,629kg (8,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,560mm (61.4") |
| Front hiproom | 1,515mm (59.6") |
| Front legroom | 1,045mm (41.1") |
| 3rd row hiproom | 1,245mm (49.0") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speaker type | Mark Levinson |
| Speakers | 25 |
| 1st row LCD monitors | 3 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Headlight cleaning |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) with Steering Assist active |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription included) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) w/Left Turn Intersection Support mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | leather Semi-Aniline |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Reclining 3rd row seat | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Rear seats | split-bench |
|---|---|
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
| Genuine wood console insert | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Ventilated rear seats | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | All-Speed Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) w/Curve Speed Management |
| 1-touch up | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Power moonroof | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Safety Connect (up to 10-year trial subscription included) |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Display ground view | Multi Terrain Monitor yes |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear dual zone A/C | |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Panoramic View Monitor yes |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 210mm (8.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallchryslerjeep.net/used/LEXUS/2024-LEXUS-LX-4d1504b0ac1854f2f2f86bcb1ce4a856.htm
Location
Hall Chrysler Dodge Jeep RAM Virginia Beach
3152 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452-6922
- Contact Us: 866-731-2848
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed