*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Jet Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 73,693 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic Sport |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 3L I6 DOHC 24V TwinPower Turbo |
| VIN: | 5UXCR6C08P9P31247 |
| Stock #: | 2P5384 |
Included Packages
| Premium Package |
|---|
|
| Climate Comfort Package |
|
| Parking Assistance Package |
|
| Wireless Charging |
|
| Sport Seats |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate/tailgate |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 330 lb.-ft. @ 1,500RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | STEPTRONIC |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 335hp @ 5,500RPM |
| Electric motor horsepower | 11hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-6 |
| Fuel economy combined | 23mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 21.9gal. |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 25mpg |
| Fuel economy city | 21mpg |
| Engine liters | 3.0L |
| Drive type | xDrive all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 82.0mm x 94.6mm (3.23" x 3.72") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,047 L (72 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,476mm (58.1") |
| Rear legroom | 950mm (37.4") |
| Exterior body width | 2,004mm (78.9") |
| Exterior length | 4,935mm (194.3") |
| Wheelbase | 2,974mm (117.1") |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Exterior height | 1,745mm (68.7") |
| Rear headroom | 983mm (38.7") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.3m (20.6') |
| Front shoulder room | 1,524mm (60.0") |
| Front legroom | 1,011mm (39.8") |
| Front headroom | 1,036mm (40.8") |
| Engine torque | 330 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 960 L (34 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 335hp @ 5,500RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Internal memory capacity (GB) | 20 GB |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 12 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay and Android Auto Compatibility |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross-Traffic Alert Rear warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Power adjustable front head restraints | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Frontal Collision Warning w/City Collision Mitigation mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Heated front seats |
| Genuine wood console insert | |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Genuine wood dashboard insert | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | BMW Assist eCall |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Head restraints memory | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Residual heat recirculation |
Off-Road Capability
| Ground clearance (max) | 221mm (8.7") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhonda.com/used/BMW/2023-BMW-X5-47ed85d0ac1854f2f2f86bcb3723287a.htm
Location
3516 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452
- Contact Us: 757-612-4514
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed