*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
18
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Magnetic Gray Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 70,382 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | 3TMCZ5AN3KM254277 |
| Stock #: | 9260225C |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch receiver |
| Rear cargo | tailgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Torque | 265 lb.-ft. @ 4,600RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 18mpg |
|---|---|
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine location | front |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5 |
| Horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 94.0mm x 83.1mm (3.70" x 3.27") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,496mm (58.9") |
| Rear legroom | 828mm (32.6") |
| Curb weight | 2,007kg (4,425lbs) |
| Exterior body width | 1,890mm (74.4") |
| Exterior length | 5,392mm (212.3") |
| Wheelbase | 3,236mm (127.4") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 2,540kg (5,600lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Exterior height | 1,793mm (70.6") |
| Rear headroom | 973mm (38.3") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.80 to 1 |
| Turning radius | 6.2m (20.3') |
| Towing capacity | 2,903kg (6,400lbs) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,453mm (57.2") |
| Front legroom | 1,090mm (42.9") |
| Front headroom | 1,008mm (39.7") |
| Payload | 533kg (1,175lbs) |
| Engine torque | 265 lb.-ft. @ 4,600RPM |
| Engine horsepower | 278hp @ 6,000RPM |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Entune App Suite |
|---|---|
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights |
| Variably intermittent wipers | |
|---|---|
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) warning |
| Display | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Forward collision | Toyota Safety Sense P mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | flip forward cushion/seatback |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Rear beverage holders |
| Power windows | |
|---|---|
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 29 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (max) | 239mm (9.4") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotaelizabethcity.com/used/Toyota/2019-Toyota-Tacoma-477fb7aeac18269702d9db8bba852b28.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed