*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
19 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Phantom Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 26,110 miles miles |
| Transmission: | Shiftronic |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 2.5L I4 |
| VIN: | 5NMP3DGL6RH003690 |
| Stock #: | 8265378A |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Roof rack | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 311 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Fuel tank capacity | 17.7gal. |
| Manual-shift auto | SHIFTRONIC |
| Transmission | 8 speed automatic with auto-shift |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 26mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.5L |
| Horsepower | 277hp @ 5,800RPM |
| Drive type | HTRAC all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 245/60TR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 245/60TR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,359mm (53.5") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,814mm (110.8") |
| Exterior height | 1,770mm (69.7") |
| Rear headroom | 1,006mm (39.6") |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Passenger volume | 4,304L (152.0 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 958mm (37.7") |
| Front headroom | 1,021mm (40.2") |
| Engine torque | 311 lb.-ft. @ 1,700RPM |
| Interior rear cargo volume | 413 L (15 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 5 |
| Engine bore x stroke | 88.5mm x 101.5mm (3.48" x 4.00") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,254 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,476mm (58.1") |
| Rear legroom | 1,074mm (42.3") |
|---|---|
| Curb weight | 2,035kg (4,486lbs) |
| Exterior body width | 1,900mm (74.8") |
| Exterior length | 4,831mm (190.2") |
| Rear hiproom | 1,394mm (54.9") |
| GVWR | 2,575kg (5,677lbs) |
| Engine displacement | 2.5 L |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| 3rd row legroom | 762mm (30.0") |
| Towing capacity | 2,041kg (4,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,511mm (59.5") |
| Front hiproom | 1,435mm (56.5") |
| Front legroom | 1,128mm (44.4") |
| 3rd row hiproom | 1,085mm (42.7") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Exterior parking camera rear |
| Rear window defroster | |
|---|---|
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Distance Warning - Forward/Reverse front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Collision Warning (BCW) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian, Cyclist & Junction-Turning Detection mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leatherette H-Tex |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 7 |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Leather steering wheel | |
| 3rd row seats | bench |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Smart Cruise Control with Stop & Go (SCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 19 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 19 deg |
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhyundaielizabethcity.com/used/Hyundai/2024-Hyundai-Santa-Fe-46374194ac1826fc4220aec578cd6f03.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed