*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
17 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Bright White Clearcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 33,327 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 3L I6 |
| VIN: | 1C4SJVBP0PS573217 |
| Stock #: | 18261128A |
Included Packages
| Convenience Group I |
|---|
|
| Premium Group I |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Bumpers | body-color |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 468 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Fuel tank capacity | 26.5gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 24mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 17mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.0L |
| Horsepower | 420hp @ 5,200RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,636mm (64.4") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,124mm (123.0") |
| Exterior height | 1,920mm (75.6") |
| Rear headroom | 1,016mm (40.0") |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Passenger volume | 5,074L (179.2 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 991mm (39.0") |
| Front headroom | 1,049mm (41.3") |
| Engine torque | 468 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 776 L (27 cu.ft.) |
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.0mm (3.31" x 3.54") |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,305 L (117 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,656mm (65.2") |
| Rear legroom | 1,085mm (42.7") |
|---|---|
| Curb weight | 2,713kg (5,981lbs) |
| Exterior body width | 2,123mm (83.6") |
| Exterior length | 5,453mm (214.7") |
| Rear hiproom | 1,600mm (63.0") |
| GVWR | 3,447kg (7,600lbs) |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Compression ratio | 10.40 to 1 |
| 3rd row legroom | 930mm (36.6") |
| Front shoulder room | 1,679mm (66.1") |
| Front hiproom | 1,610mm (63.4") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Payload | 685kg (1,510lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,311mm (51.6") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 10.1" |
| Speaker type | Alpine |
| Speakers | 10 |
|---|---|
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Compass | |
| Speed sensitive wipers | |
| Rain sensing wipers | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Power adjustable front head restraints |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Reclining 3rd row seat | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Genuine wood console insert | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | bench |
| Genuine wood dashboard insert | |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Automatic SOS Call |
| Pedal memory | |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear dual zone A/C | |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Adjustable pedals | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 22 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 19 deg |
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
| Ground clearance (max) | 246mm (9.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallchryslerjeep.net/used/Jeep/2023-Jeep-Wagoneer-29086a63ac185bde8987374046416455.htm
Location
Hall Chrysler Dodge Jeep RAM Virginia Beach
3152 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452-6922
- Contact Us: 866-731-2848
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed