*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
30 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Calypso Red |
|---|---|
| Interior Color: | Gray |
| Odometer: | 67,554 miles miles |
| Transmission: | CVT |
| Drive Line: | FWD |
|---|---|
| Engine: | 2L I4 |
| VIN: | 5NPLM4AG9PH114385 |
| Stock #: | 18P6834 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 34mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 40mpg |
| Fuel economy city | 30mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 147hp @ 6,200RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 97.0mm (3.19" x 3.82") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,412mm (55.6") |
| Interior maximum rear cargo volume | 402 L (14 cu.ft.) |
| Rear legroom | 965mm (38.0") |
| Curb weight | 1,301kg (2,868lbs) |
| Exterior body width | 1,826mm (71.9") |
| Exterior length | 4,676mm (184.1") |
| Wheelbase | 2,720mm (107.1") |
| Rear hiproom | 1,283mm (50.5") |
| GVWR | 1,750kg (3,858lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,415mm (55.7") |
|---|---|
| Rear headroom | 947mm (37.3") |
| Compression ratio | 12.50 to 1 |
| Turning radius | 5.4m (17.7') |
| Passenger volume | 2,815L (99.4 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Front hiproom | 1,356mm (53.4") |
| Front legroom | 1,074mm (42.3") |
| Front headroom | 1,031mm (40.6") |
| Engine torque | 132 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 402 L (14 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) active |
Entertainment Features
| Turn-by-turn navigation directions | Blue Link Guidance (3-year subscription) |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription) |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallchryslerjeep.net/used/Hyundai/2023-Hyundai-Elantra-2073460dac18381be180bcc02cadba2b.htm
Location
Hall Chrysler Dodge Jeep RAM Virginia Beach
3152 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452-6922
- Contact Us: 866-731-2848
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed