*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
40.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 6,263 miles miles |
| Transmission: | eCVT |
| Drive Line: | AWD |
|---|---|
| Engine: | 2L I4 DOHC 16V |
| VIN: | 7FARS6H52TE013699 |
| Stock #: | 2L5393 |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | liftgate |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 138 lb.-ft. @ 4,500RPM |
|---|---|
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 247 lb.-ft. |
| Horsepower | 145hp @ 6,100RPM |
| Hybrid system net power | 204hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 181hp @ 5,000RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 2 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 37mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 14.0gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 34mpg |
| Fuel economy city | 40mpg |
| Engine liters | 2.0L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | all-wheel |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/60HR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 18" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/60HR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 81.0mm x 96.7mm (3.19" x 3.81") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,033 L (72 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 1,041mm (41.0") |
| Curb weight | 1,755kg (3,869lbs) |
| Exterior body width | 1,867mm (73.5") |
| Exterior length | 4,694mm (184.8") |
| Wheelbase | 2,700mm (106.3") |
| Rear hiproom | 1,336mm (52.6") |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Exterior height | 1,689mm (66.5") |
| Rear headroom | 970mm (38.2") |
|---|---|
| Compression ratio | 13.90 to 1 |
| Turning radius | 5.6m (18.5') |
| Passenger volume | 2,931L (103.5 cu.ft.) |
| Towing capacity | 454kg (1,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,471mm (57.9") |
| Front hiproom | 1,412mm (55.6") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Front headroom | 970mm (38.2") |
| Engine torque | 138 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,028 L (36 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 204hp @ 6,100RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist System (LKAS) w/Road Departure Mitigation (RDM) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Information (BSI) System warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 9.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Monitor (CTM)/Low Speed Braking Control mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) Forward Collision Warning (FCW) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 16 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ground clearance (max) | 208mm (8.2") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallhonda.com/used/Honda/2026-Honda-CR-V-Hybrid-1eba973cac1846b2c5d9aed6eafab4e3.htm
Location
3516 Virginia Beach Blvd
Virginia Beach, VA 23452
- Contact Us: 757-612-4514
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed