*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
19.0
Hwy MPG:
22.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Midnight Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black/White |
| Odometer: | 4,162 miles miles |
| Transmission: | Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.4L V-6 cyl |
| VIN: | 5TFVC5DB1RX069287 |
| Stock #: | 22L1621 |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Right rear passenger | conventional |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | tailgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Torque | 583 lb.-ft. @ 2,400RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 240 |
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | nickel metal hydride (NiMH) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 184 lb.-ft. |
| Horsepower | 437hp @ 5,200RPM |
| Electric motor horsepower | 48hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | V-6 |
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 288 |
| Fuel tank capacity | 32.2gal. |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 19mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 3.4L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | four-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 2 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 265/50HR22.0 |
| Wheel size | 22" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 265/50HR22.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 85.5mm x 100.0mm (3.37" x 3.94") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,585mm (62.4") |
| Rear legroom | 1,057mm (41.6") |
| Curb weight | 2,805kg (6,185lbs) |
| Exterior body width | 2,037mm (80.2") |
| Exterior length | 5,933mm (233.6") |
| Wheelbase | 3,701mm (145.7") |
| Rear hiproom | 1,537mm (60.5") |
| GVWR | 3,479kg (7,670lbs) |
| Engine displacement | 3.4 L |
| Exterior height | 1,981mm (78.0") |
|---|---|
| Rear headroom | 937mm (36.9") |
| Compression ratio | 10.40 to 1 |
| Turning radius | 7.4m (24.3') |
| Towing capacity | 4,690kg (10,340lbs) |
| Front shoulder room | 1,651mm (65.0") |
| Front hiproom | 1,590mm (62.6") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Front headroom | 998mm (39.3") |
| Engine torque | 583 lb.-ft. @ 2,400RPM |
| Payload | 674kg (1,485lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Configurable | |
| Tachometer | |
| Exterior parking camera cargo | |
| Auto high-beam headlights | |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| 2nd row sun blinds | |
| Oil pressure gauge |
| Lane departure | Lane Departure Alert (LDA) w/Steering Assist active |
|---|---|
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 14.0" |
| Speaker type | JBL |
| Speakers | 12 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Alert (RCTA) warning |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | Safety Connect (10-year trial) |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Pre-Collision System (PCS) mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | leather Semi-Aniline |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Rear seats | split-bench |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Ventilated rear seats | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Safety Connect (10-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Panoramic View Monitor yes |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ground clearance (min) | 216mm (8.5") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.halltoyotaelizabethcity.com/used/Toyota/2024-Toyota-Tundra-i-FORCE-MAX-0b5cde0cac180a27baaab3edcbb3c968.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed