*Dealer Price includes any freight charges and a dealer processing fee of $995, but does not include sales tax, tag, title, and registration fees for the state in which the vehicle will be registered. Prior sales are excluded from these offers. Vehicles which have not yet arrived to the dealership will be noted as “in-transit” on dealer’s website. “In-transit” vehicles and newly arrived in stock vehicles may be displayed using stock images provided by the manufacturer until we are able to upload actual photographs of the vehicle. Please verify any information in question with the dealer.
|
City MPG:
16 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Black Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Mahogany |
| Odometer: | 68,874 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4WD |
|---|---|
| Engine: | 3.5L EcoBoost V6 GTDi DOHC 24V Twin Turbocharged |
| VIN: | 1FMJK2A83REA24061 |
| Stock #: | 10R85197 |
Included Packages
| Equipment Group 301A Mid Package |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 18mpg |
| Mode select transmission | |
| Fuel tank capacity | 28.3gal. |
| Manual-shift auto | SelectShift |
| Transmission | 10 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 16mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,633mm (64.3") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,343mm (131.6") |
| Exterior height | 1,935mm (76.2") |
| Rear headroom | 1,016mm (40.0") |
| Turning radius | 6.6m (21.7') |
| Passenger volume | 4,871L (172.0 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 950mm (37.4") |
| Front headroom | 1,067mm (42.0") |
| Interior rear cargo volume | 1,019 L (36 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
| Engine bore x stroke | 92.5mm x 86.7mm (3.64" x 3.41") |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,438 L (121 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,646mm (64.8") |
| Rear legroom | 1,054mm (41.5") |
|---|---|
| Curb weight | 2,628kg (5,793lbs) |
| Exterior body width | 2,029mm (79.9") |
| Exterior length | 5,636mm (221.9") |
| Rear hiproom | 1,590mm (62.6") |
| GVWR | 3,425kg (7,550lbs) |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| 3rd row legroom | 917mm (36.1") |
| Front shoulder room | 1,648mm (64.9") |
| Front hiproom | 1,580mm (62.2") |
| Front legroom | 1,115mm (43.9") |
| Payload | 908kg (2,001lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,306mm (51.4") |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Alert active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Speed sensitive wipers |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Forward and Reverse Sensing System front and rear |
| Blind spot | BLIS (Blind Spot Information System) warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Heated rear seats | |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control with Stop-and-Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | Connected Navigation |
| Emergency communication system | SYNC 4 911 Assist |
| Pedal memory | |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Adjustable pedals | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 24 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 246mm (9.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Hall Toyota Virginia Beach.
https://www.hallmazda.com/used/Ford/2024-Ford-Expedition-Max-04fb58baac182ff5a1ce99ba9c93a1a6.htm
Location
Hours
- Monday 09:00am - 09:00pm
- Tuesday 09:00am - 09:00pm
- Wednesday 09:00am - 09:00pm
- Thursday 09:00am - 09:00pm
- Friday 09:00am - 09:00pm
- Saturday 09:00am - 08:00pm
- Sunday Closed